troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius)

troudnatec kopytovitý - Foto č. 15856


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Hleďsebe, okr.Mělník, CZ
14.Březen 2011

Možnost záměny za jinou houbu


troudnatec kopytovitý:

Troudnatec kopytovitý patří mezi hojné chorošovité houby vyrůstající na nejrůznějších druzích listnáčů, nejčastěji buků, dubů a topolů. Poznáme jej podle bělavě šedých, šedohnědých až hnědých polokruhovitých a kopytovitých plodnic s přirůstajícími pásy, dále podle drobných, zpočátku světle okrových, později hnědnoucích pórů, a v neposlední řadě podle dužniny, která má na řezu výrazné myceliové jádro.

Víceleté plodnice přetrvávají na dřevě několik let a mohou dorůstat do úctyhodných rozměrů. Přestože jsou tyto houby nejedlé, někteří lidé je využívají a z větších plodnic vyrábí různé ozdobné předměty. V Tyrolsku dokonce i slušivé klobouky.

troudnatec kopytovitý - Fotografie (8):
(Fomes fomentarius)
Foto č. 16004
(Fomes fomentarius)
Foto č. 13962
(Fomes fomentarius)
Foto č. 13935
(Fomes fomentarius)
Foto č. 3260
(Fomes fomentarius)
Foto č. 3259
(Fomes fomentarius)
Foto č. 3258
(Fomes fomentarius)
Foto č. 3257
(Fomes fomentarius)
Foto č. 3256


troudnatec kopytovitý - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola):

Oba druhy od sebe spolehlivě odlišíme především v mládí, kdy je troudnatec pásovaný na okraji klobouku červenohnědě až oranžovohnědě zbarvený, zatímco troudnatec kopytovitý mívá klobouk bělavě šedý.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

troudnatec růžový (Fomitopsis rosea):

Liší se od sebe především velikostí a jinou barvou pórů a rourek. Troudnatec kopytovitý dorůstá až do pětinásobně větších velikostí, vyznačuje se tmavě hnědými rourkami a bělavými póry, které jsou u troudnatce růžového narůžovělé.

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

lesklokorka ploská (Ganoderma applanatum):

Troudnatec kopytovitý vytváří zpravidla robustnější plodnice kopytovitých tvarů a liší se především bílým výtrusným prachem. Lesklokorka ploská mívá povrch klobouku více hnědý a vyznačuje se skořicově hnědým výtrusným prachem.

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

ohňovec obecný (Phellinus igniarius):

Ohňovec obecný vyrůstá téměř výhradně na vrbách a vyznačuje se rezavohnědými rourkami a tabákově hnědou dužninou, zatímco troudnatec kopytovitý okupuje i kmeny jiných listnáčů, rourky má hnědé a dužninu okrovou.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.