penízovka smrková (Strobilurus esculentus)

penízovka smrková - Foto č. 7822


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houby


Ráj, CHKO Kokořínsko, CZ
4.Březen 2008

Možnost záměny za jinou houbu


penízovka smrková:

Patří k velmi hojným houbám objevujícím se zpravidla na konci zimy nebo počátkem jara, brzy poté co roztaje sníh. Vyžaduje dostatek vláhy a vyrůstá výhradně ve smrkových lesích z rozkládajících se starých šišek. Některé smrkové lesy jsou při vhodných podmínkách doslova posety tisíci těchto drobných houbiček.

Popis: Klobouk je 10-35 mm široký, vyklenutý až plochý, lysý, matný, bělavě hnědý, šedohnědý, načervenale hnědý nebo okrový. Lupeny jsou volné, dosti husté, zpočátku bílé, později bělavě našedlé. Třeň je 30-65 x 1-2,5 mm velký, válcovitý, hladký, tuhý, pružný, na bázi plsťovitý, pod kloboukem bělavý, níže okrový až hnědočervený. Dužnina je bílá a vyznačuje se mírnou chutí a nenápadnou houbovou vůní. Záměna za nějaký nebezpečný druh není pravděpodobná. K nejpodobnějším druhům patří penízečka drobnovýtrusá (Baeospora myosura), která vyrůstá také na smrkových šiškách, nebo z borových šišek vyrůstající penízovka provázková (Strobilurus stephanocystis) a penízovkou nahořklá (Strobilurus tenacellus).

Využití: Penízovku smrkovou řadíme k jedlým houbám, které se uplatní v bramborové polévce, pod masem a především v rizotu. Vzhledem k tomu, že se konzumují pouze kloboučky a jedná se o velmi hojné a drobné houby, doporučují se k jejich sběru nůžky. Kloboučky snadno odstřihneme a během několika minut můžeme naplnit menší košíček.
penízovka smrková - Fotografie (9):
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 18967
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 17372
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 13992
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 13991
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 13987
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 13986
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 11287
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 7612
(Strobilurus esculentus)
Foto č. 3360


penízovka smrková - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

helmovka šiškomilná (Mycena strobilicola):

Oba druhy vyrůstají většinou ze smrkových šišek, ale liší se částečně jiným vzhledem a hlavně jinou chutí a vůní dužniny. Penízovka smrková nevyniká žádnou výraznou vůní a vyznačuje se poměrně příjemnou houbovou chutí, zatímco helmovka šiškomilná chutná po ředkvích a prozradí ji dusičný pach.

Nejedlé houby

penízečka drobnovýtrusá (Baeospora myosura):

Penízovka smrková roste převážně na jaře, objevuje se výhradně ve smrčinách a od penízečky drobnovýtrusé se liší zejména jiným třeněm, který má lysý povrch a tužší konzistenci.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.