penízečka drobnovýtrusá (Baeospora myosura)

penízečka drobnovýtrusá - Foto č. 12799


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Mělnická Vrutice, CZ
28.Říjen 2009

Možnost záměny za jinou houbu


penízečka drobnovýtrusá:

Objevuje se zejména v pozdním létě a na podzim z rozkládajících se smrkových a borových šišek. Z jedné jediné šišky dokáže vyrůst i několik desítek malých plodniček.

Popis: Klobouk je 8-25 mm široký, vyklenutý až plochý, světle hnědý, obvykle s načervenalým nádechem a nevýrazným tupým hrbolkem na středu. Lupeny jsou husté, úzce připojené až vykrojené, bělavé nebo bělavě béžové. Třeň je 20-60 x 1-2 mm velký, válcovitý, měkký, na povrchu jemně vločkatý, ve spodní části opýřený, v mládí bělavý až bělavě našedlý, později ve spodní části hnědnoucí. Dužnina je bělavá s mírnou chutí a nevýraznou vůní. Záměna je možná za některé penízovky, případně za helmovku šiškomilnou (Mycena strobilicola).

Využití: Řadíme ji mezi nepoživatelné druhy hub.penízečka drobnovýtrusá - Fotografie (1):
(Baeospora myosura)
Foto č. 12800


penízečka drobnovýtrusá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houby

penízovka smrková (Strobilurus esculentus):

Penízovka smrková roste převážně na jaře, objevuje se výhradně ve smrčinách a od penízečky drobnovýtrusé se liší zejména jiným třeněm, který má lysý povrch a tužší konzistenci.

Nejedlé houby

helmovka šiškomilná (Mycena strobilicola):

Helmovka šiškomilná vyrůstá výhradně z tlejících smrkových šišek, objevuje se v méně početných skupinách a liší se výrazným dusičným pachem. Penízečku drobnovýtrusou můžeme objevit i v borech a voní nevýrazně houbově.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.