křemenáč březový (Leccinum versipelle)

křemenáč březový - Foto č. 8386


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, velmi chutné houby


Harasov, CHKO Kokořínsko, CZ
17.Červen 2008

Možnost záměny za jinou houbu


křemenáč březový:

Křemenáč březový vyrůstá pouze pod břízami a patří k nejranějším houbám. Na prosluněných stráních se s ním můžeme v některých letech setkat již počátkem května, výjimečně dokonce i koncem dubna. Vyrůstá jednotlivě i ve skupinách a daří se mu především v borůvčí.

Popis: Klobouk je 70-200 (250) mm široký, zpočátku polokulovitý a jemně plstnatý, brzy vyklenutý, ve stáří poduškovitý a olysalý, za vlhka mírně lepkavý, okrově oranžový, oranžový až rezavě hnědooranžový, na okraji zřetelně podvinutý blanitou protrhanou pokožkou. Rourky jsou 15-30 mm vysoké, u třeně stlačené, ve stěnách zprvu bělavé až bělavě krémové, později šedé, šedoolivové až šedohnědé. Póry jsou velmi drobné a okrouhlé, v mládí tmavě olivově šedé, později špinavě šedožluté. Třeň je 80-200 (230) x 20-60 mm velký, válcovitý nebo kyjovitý, na bázi obvykle rozšířený a na povrchu výrazně šedočerně až černě šupinkatý. Dužnina je bělavá, na bázi zelenomodře skvrnitá, na řezu nejprve špinavě narůžovělá, po několika minutách šedofialová až šedočerná.
Záměna je možná za jiné druhy křemenáčů, které však nemají tak výrazně tmavě šupinkatý třeň.

Využití: Křemenáč březový patří k nejchutnějším hřibovitým houbám, ze kterých se dají připravit bezkonkurenční řízky.křemenáč březový - Fotografie (5):
(Leccinum versipelle)
Foto č. 19128
(Leccinum versipelle)
Foto č. 12174
(Leccinum versipelle)
Foto č. 10225
(Leccinum versipelle)
Foto č. 6511
(Leccinum versipelle)
Foto č. 6510


křemenáč březový - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houby

křemenáč osikový (Leccinum rufum):

Křemenáč osikový vyrůstá pod osikami a jeho třeň zdobí bělavé nebo hnědavé šupinky, zatímco křemenáč březový vyrůstá výhradně pod břízami a šupinky na třeni má černé.

Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

křemenáč smrkový (Leccinum piceinum):

Křemenáč smrkový vyrůstá pod smrky a jeho třeň není tak výrazně tmavě šupinkatý, zatímco křemenáč březový vyrůstá výhradně pod břízami a šupinky na třeni má černé.

Jedlé houby

křemenáč krvavý (dubový) (Leccinum aurantiacum):

Křemenáč březový je vázaný na břízy a vyznačuje se tmavě šupinkatým třeněm, zatímco křemenáč dubový vyrůstá pod duby nebo osikami a šupinky na jeho třeni jsou spíše rezavě hnědé.

Jedlé houby

kozák březový (Leccinum scabrum):

Oba druhy vyrůstají výhradně pod břízami a rozlišíme je především podle barvy klobouku. Křemenáč je víceméně oranžový, zatímco kozák spíše hnědý.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.