křemenáč osikový (Leccinum rufum)

křemenáč osikový - Foto č. 18330


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, velmi chutné houby


Dolní Vidim, CHKO Kokořínsko, CZ
7.Říjen 2012

Možnost záměny za jinou houbu


křemenáč osikový:

Křemenáč osikový vyrůstá zhruba od května do počátku listopadu, vyhledává osikové háje při okrajích lesů a většinou se objevuje ve skupinách ve spadu listí nebo v trávě.

Popis: Klobouk je 50 - 200 mm široký, v mládí polokulovitý, později vyklenutý až poduškovitý, na povrchu jemně plstnatý, oranžový, červenooranžový, někdy až hnědooranžový, na okraji zřetelně přehrnutý blanitým lemem. Rourky jsou až 30 mm vysoké, zúženě připojené, zprvu bělavé, později šedohnědavé, na řezu tmavnoucí. Póry jsou drobné, okrouhlé a stejně zbarvené jako stěny rourek. Třeň je 80-220 x 15-40 mm velký, v horní části a na bázi nepatrně zúžený, jinak víceméně válcovitý, na povrchu šupinkatý, v mládí celý bělavý, později měnící barvu šupinek do hněda nebo rezavohněda. Dužnina je bělavá, na řezu po chvilce špinavě růžovějící, později tmavě šedofialová, šedohnědá až šedočerná s příjemnou houbovou vůní i chutí.
Záměna je možná za další druhy křemenáčů, případně i za některé kozáky.

Kuchyňské využití: Všestranně využitelná a vynikající houba.

křemenáč osikový - Fotografie (5):
(Leccinum rufum)
Foto č. 19854
(Leccinum rufum)
Foto č. 19853
(Leccinum rufum)
Foto č. 12091
(Leccinum rufum)
Foto č. 10232
(Leccinum rufum)
Foto č. 4454


křemenáč osikový - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houby

křemenáč březový (Leccinum versipelle):

Křemenáč osikový vyrůstá pod osikami a jeho třeň zdobí bělavé nebo hnědavé šupinky, zatímco křemenáč březový vyrůstá výhradně pod břízami a šupinky na třeni má černé.

Jedlé houby

křemenáč krvavý (dubový) (Leccinum aurantiacum):

Křemenáč dubový mívá již od mládí povrch třeně zbarvený rezavě červenými šupinkami, zatímco křemenáč osikový má v mládí šupinky čistě bílé.

Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

křemenáč smrkový (Leccinum piceinum):

Křemenáč smrkový vyrůstá pod smrky a vyznačuje se hnědooranžovým zbarvením klobouku, zatímco křemenáč osikový vyrůstá pod osikami a jeho klobouk je spíše červenooranžový.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.