Vstavač osmahlý (Orchis ustulata)

Vstavač osmahlý - Foto č. 8546


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLuční rostliny


čeleď: Vstavačovité

Děčín, rezervace Bohyňská lada
11.Květen 2008


Vstavač osmahlý:

Vytrvalá bylina z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae) – jeden z našich nejmenších vstavačů, vysoký obvykle jen 10-35 cm s podlouhlými listy, jejichž velikost a hustota se od báze k vrcholu lodyhy zmenšují; lodyha přímá, nevětvená, zakončená hustým hroznem drobných květů. Květy mají tmavě hnědočervenou přilbu (nejtmavší u poupat, později bledne) a bílý, tmavočerveně tečkovaný rozeklaný pysk; jak hrozen rozkvétá odzdola nahoru, převažuje v jeho dolní části bílá barva pysků, zatímco vrchol hroznu tvořený poupaty je hnědočervený, což vytváří nápadný a pro tento druh charakteristický kontrast – květenství vypadá jakoby nahoře spálené, osmahlé – odtud jak vědecký název, tak i názvy ve většině národních jazyků. Zbarvení řady druhů orchidejí včetně tohoto je však poměrně proměnlivé, mohou se vyskytovat rostliny s pysky bez teček, s přilbami světlejšími, nebo dokonce s květy celými červenými nebo bílými. Kvete v květnu a červnu, na horách může dokvétat až do srpna. Je to světlomilný druh, roste na pastvinách a krátkostébelných loukách, vzácně i ve světlých lesích; u nás je velmi vzácný, častěji se s ním můžeme setkat jen v severočeském Polabí, Pošumaví a zejména na východní Moravě. Dříve u nás byl vedle vstavače kukačky nejhojnějším zástupcem rodu, naprostá většina jeho lokalit však již zanikla a v nejnovější verzi Červeného seznamu cévnatých rostlin ČR je hodnocen jako druh kriticky ohrožený (C1), zákonem je chráněn v kategorii druhů silně ohrožených.


Vstavač osmahlý - Fotografie (7):
(Orchis ustulata)
Foto č. 8553
(Orchis ustulata)
Foto č. 8552
(Orchis ustulata)
Foto č. 8551
(Orchis ustulata)
Foto č. 8550
(Orchis ustulata)
Foto č. 8549
(Orchis ustulata)
Foto č. 8548
(Orchis ustulata)
Foto č. 8547

Vstavač osmahlý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.