václavka hlíznatá (Armillaria gallica)

václavka hlíznatá - Foto č. 17933


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houby


Hořín u Mělníka, CZ
13.Říjen 2012

Možnost záměny za jinou houbu


václavka hlíznatá:

Václavka hlíznatá patří k nejhojnějším houbám vyrůstajícím v listnatých lesích. Roste jednotlivě nebo v trsech a nalézt ji můžeme na pařezech, kmenech, ale i na zemi, kde vyrůstá z rozkládajících se zbytků dřeva. Setkáváme se s ní nejčastěji v září, ale výjimečně se může objevit již v červenci a v některých letech vyrůstá až do listopadu.
Poznáme ji podle žlutohnědého až načervenale hnědého klobouku s vláknitými nažloutlými šupinami na jeho povrchu, hvězdovitě protrhaného prstene a podle žlutých zbytků vela na třeni.

Zaměnit se dá za jiné druhy václavek, případně za šupinovku kostrbatou (Pholiota squarrosa).

Využití: Václavky patří všeobecně k velmi chutným houbám. Nejchutnější jsou naložené v kyselém nálevu a uplatní se také v guláších a v jiných masitých pokrmech.

Upozornění: Vyžadují delší tepelnou úpravu!
václavka hlíznatá - Fotografie (2):
(Armillaria gallica)
Foto č. 15013
(Armillaria gallica)
Foto č. 9409


václavka hlíznatá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyJedlé, zasyrova jedovaté houby

václavka smrková (Armillaria ostoyae):

Liší se od sebe jiným zbarvením šupin, které je u václavky hlíznaté žluté, zatímco u václavky smrkové tmavohnědé až černohnědé. Václavka hlíznatá navíc vyrůstá téměř výhradně na listnáčích, což je u václavky smrkové velmi vzácný jev.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.