smrž kuželovitý (Morchella conica)

smrž kuželovitý - Foto č. 11349


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Štampach, CHKO Kokořínsko, CZ
7.Duben 2009


smrž kuželovitý:

Smrže všeobecně patří mezi jedlé a labužníky vyhledávané druhy hub. Vyznačují se dutými plodnicemi s žebernatými, jamkatými klobouky a jsou to v podstatě nezaměnitelné houby.
Méně zkušení houbaři by je mohli zaměnit snad jen za ucháče, které se od smržů liší mozkovitě zprohýbanými klobouky bez žeber a jamek.

Rozlišování samotných smržů je však poněkud složitější. Mezi problematické druhy patří také smrž kuželovitý.
Jedná se o druh, který někteří odborníci slučují se smržem vysokým, což je dáno zřejmě tím, že se mikroskopicky téměř neliší.
Makroskopické znaky však vykazují některé odlišnosti, což je dobře vidět například z tohoto porovnávacího snímku: http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=103178
Odlišnosti jsou patrné především na klobouku a jsou zřetelné u mladých plodnic. Čím jsou tedy plodnice starší, tím je identifikace složitější.
Nejzásadnější rozdíl představují patrně žebra, jejichž hrany jsou u smrže kuželovitého víceméně ostré a plošné. Smrž vysoký se vyznačuje zaoblenějšímimi, silnějšími a zvlněnějšími žebry. Další rozdíl představuje barva klobouků mladších plodnic, přičemž smrž kuželovitý je světlejší v několika odstínech hnědé barvy, kdežto smrž vysoký je podstatně tmavší, někdy až téměř černý.

Oba druhy vyrůstají na podobných lokalitách, v prosvětlených hájích, při okrajích listnatých lesů, podél cest, ale také v zahradách, alejích a sadech.
Setkat se s nimi můžeme od konce března do počátku května.
smrž kuželovitý - Fotografie (7):
(Morchella conica)
Foto č. 17446
(Morchella conica)
Foto č. 17445
(Morchella conica)
Foto č. 15968
(Morchella conica)
Foto č. 11419
(Morchella conica)
Foto č. 11381
(Morchella conica)
Foto č. 8060
(Morchella conica)
Foto č. 8033  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.