Smrž kuželovitý (Morchella conica)

Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Novohradské hory
9.Duben 2024


Smrž kuželovitý:

Smrže všeobecně patří mezi jedlé a labužníky vyhledávané druhy hub. Vyznačují se dutými plodnicemi s žebernatými, jamkatými klobouky a jsou to v podstatě nezaměnitelné houby.

Méně zkušení houbaři by je mohli zaměnit snad jen za ucháče, které se od smržů liší mozkovitě zprohýbanými klobouky bez žeber a jamek.Rozlišování samotných smržů je však poněkud složitější. Mezi problematické druhy patří také smrž kuželovitý.

Jedná se o druh, který někteří odborníci slučují se smržem vysokým, což je dáno zřejmě tím, že se mikroskopicky téměř neliší.

Makroskopické znaky však vykazují některé odlišnosti, což je dobře vidět například z tohoto porovnávacího snímku: http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=103178

Odlišnosti jsou patrné především na klobouku a jsou zřetelné u mladých plodnic. Čím jsou tedy plodnice starší, tím je identifikace složitější.

Nejzásadnější rozdíl představují patrně žebra, jejichž hrany jsou u smrže kuželovitého víceméně ostré a plošné. Smrž vysoký se vyznačuje zaoblenějšímimi, silnějšími a zvlněnějšími žebry. Další rozdíl představuje barva klobouků mladších plodnic, přičemž smrž kuželovitý je světlejší v několika odstínech hnědé barvy, kdežto smrž vysoký je podstatně tmavší, někdy až téměř černý.Oba druhy vyrůstají na podobných lokalitách, v prosvětlených hájích, při okrajích listnatých lesů, podél cest, ale také v zahradách, alejích a sadech.

Setkat se s nimi můžeme od konce března do počátku května.
Smrž kuželovitý - Fotografie (9):
(Morchella conica)
Foto ID 32248
(Morchella conica)
Foto ID 17446
(Morchella conica)
Foto ID 17445
(Morchella conica)
Foto ID 15968
(Morchella conica)
Foto ID 11419
(Morchella conica)
Foto ID 11381
(Morchella conica)
Foto ID 11349
(Morchella conica)
Foto ID 8060
(Morchella conica)
Foto ID 8033Pravidla použití fotografií
Online fotografie | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.