sluka svraskalá (Cortinarius caperatus)

sluka svraskalá - Foto č. 17708


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mladá Vožice, CZ
9.Srpen 2012

Možnost záměny za jinou houbu


sluka svraskalá:

Sluka svraskalá vyrůstá pouze v některých oblastech, místy je však velmi hojná. Daří se jí především ve vyšších polohách, kde ji můžeme nalézt pod borovicemi, smrky a buky.
Objevuje se většinou v početných skupinách a setkat se s ní můžeme zhruba od července do počátku listopadu.

Popis: Klobouk je 50 - 120 mm široký, zprvu polokulovitý nebo vejčitý, později široce kuželovitý až vyklenutý, na povrchu v mládí ojíněný, ve stáří jemně vláknitý až vláknitě šupinkatý, šedožlutý až okrově krémový, někdy s nepatrným stříbřitě nafialovělým nádechem. Lupeny jsou zoubkem připojené, poměrně husté, měkké, krémově hnědé, šedohnědé, později až rezavě hnědé, na povrchu s bělavým a charakteristicky zoubkatým ostřím. Třeň je 40-150 x 15-25 mm velký, válcovitý, jemně vláknitý, pod kloboukem často hedvábitě lesklý, bělavý, ve spodní části až bělavě nahnědlý, opatřený blanitým prstenem se dvěma ostřími. Dužnina je značně křehká, bělavě nažloutlá až krémová, s nepříliš výraznou, avšak příjemnou houbovou vůní i chutí. Záměna za jiný druh je vzhledem k výše uvedeným znakům nepravděpodobná.

Využití: Patří mezi chutné jedlé houby, které se uplatní nejen ve směsi, ale i v různých omáčkách, guláších a dalších pokrmech.sluka svraskalá - Fotografie (5):
(Cortinarius caperatus)
Foto č. 18691
(Cortinarius caperatus)
Foto č. 17709
(Cortinarius caperatus)
Foto č. 17270
(Cortinarius caperatus)
Foto č. 14892
(Cortinarius caperatus)
Foto č. 13799


sluka svraskalá - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

pavučinec kozlí (Cortinarius traganus):

V některých případech si mohou být tyto dva druhy částečně podobné. Spolehlivě je od sebe odlišíme díky blanitému prstenu, který je patrný u sluky svraskalé. Pavučinec kozlí je většinou modrofialově zbarvený, vyznačuje se pavučinovitým vélem a prsten u něho nenajdeme.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.