síťkovec dubový (Daedalea quercina)

síťkovec dubový - Foto č. 8614


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Okolí Mladé Boleslavi, CZ
18.Červenec 2008

Možnost záměny za jinou houbu


síťkovec dubový:

Síťkovec dubový patří k nejhojnějším dřevožijným houbám listnatých lesů, kde se objevuje převážně na dubech. Vyrůstá na pařezech a padlých kmenech, ale parazituje i na živých stromech. Vytváří víceleté kloboukaté, většinou bočně přisedlé, světle okrové až šedohnědé plodnice, které mají tlustostěnné a labyrinticky uspořádané póry. Poznáme jej podle polokruhovitých až kopytovitých klobouků s charakteristicky hrbolkatým povrchem a podle houževnaté dužniny s korkovou konzistencí. Některé plodnice mohou mít narůžovělý až nafialovělý nádech, což způsobuje bakteriální infekce.
Zaměnit bychom jej mohli za síťkovec načervenalý (Daedaleopsis confragosa), který je subtilnější, vyznačuje se ostrým okrajem klobouku, jiným zbarvením a růstem na jiných dřevinách, především na olších a vrbách. Další částečně podobný druh představuje velmi vzácný lupeník velkolupenný (Lenzites warnieri), který se vyznačuje podobným povrchem klobouku, ale jeho hymenofor není tak labyrintický a je víceméně lupenatý.

Využití: Nejedlý.síťkovec dubový - Fotografie (3):
(Daedalea quercina)
Foto č. 18645
(Daedalea quercina)
Foto č. 18327
(Daedalea quercina)
Foto č. 14211


síťkovec dubový - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

síťkovec načervenalý (Daedaleopsis confragosa):

Síťkovec dubový vyrůstá především na dubech, vytváří robustnější plodnice a je jinak zbarvený. Liší se také víceméně zaobleným okrajem klobouku, který je u síťkovce načervenalého ostrý.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.