ryzec smrkový (Lactarius deterrimus)

ryzec smrkový - Foto č. 20311


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, velmi chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
17.Září 2007

Možnost záměny za jinou houbu


ryzec smrkový:

Ryzec smrkový roste hojně pod smrky, s oblibou v mladších vlhkých smrčinách v mechu nebo trávě. Objevuje se často v početných skupinách a setkat se s ním můžeme od července až do listopadu.

Popis: Klobouk je 40-90(-120) mm široký, zprvu ploše vyklenutý, později vmáčklý až nálevkovitý, na okraji dlouho podehnutý, hladký až jemně vrásčitý, lysý, za vlhka lesklý a lepkavý, někdy na okraji koncentricky kruhatý, oranžový, masově červenavě oranžový až hnědooranžový, na otlačených a poraněných místech zelenající. Lupeny jsou připojené až mírně sbíhavé, husté, křehké, červenooranžové, při poranění zprvu vínově červenající, později zelenající. Mléko je mrkvově červené s mírnou nahořklou chutí. Třeň je 30-70 x 10-25 mm velký, válcovitý, dutý, křehký, na povrchu místy bělavě ojíněný, hladký, oranžový nebo červenooranžový, na bázi až někdy bělavý, na otlačených místech zelenající. Dužnina je zprvu pevně tvrdá, později drobivá, na řezu bělavá, pod pokožkou červenooranžová až špinavě zelená, s příjemnou mrkvovou vůní. Záměna je možná za další druhy podobně zbarvených ryzců, pokud se však zaměříme na barvu mléka a biotop, neměli bychom se zmýlit.

Využití: Ryzec smrkový patří k nejchutnějším houbám. Mladé plodnice jsou vynikající naložené v octu.ryzec smrkový - Fotografie (1):
(Lactarius deterrimus)
Foto č. 20312


ryzec smrkový - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

ryzec osmahlý (Lactarius quieticolor):

Ryzec smrkový vyrůstá pod smrky a jeho plodnice jsou více oranžově zbarvené. Ryzec osmahlý tvoří mykorhizu s borovicemi a vyznačuje se spíše hnědooranžovým zbarvením.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.