« předchozí | další »

ohnivec šarlatový (Sarcoscypha coccinea)

ohnivec šarlatový - Foto č. 13796


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Los Villares, ES
15.Leden 2009

Možnost záměny za jinou houbu


ohnivec šarlatový:

Ohnivec šarlatový patří k nádherným raně jarním houbám objevujícím se brzy poté, co roztaje sníh. Vyrůstá obvykle v únoru nebo počátkem března, ale nalézt jej můžeme už v listopadu, zpravidla po prvním citelnějším ochlazení.
Daří se mu na nejrůznějších spadaných větvičkách, které jsou často porostlé mechem. Vyrůstá obvykle ve skupinách a poznáme jej podle červených miskovitých plodnic, které se vyznačují šarlatově červeným rouškem, jemně plstnatou vnější částí a většinou kraťoučkým bělavým třeněm.
Zaměnit bychom jej mohli za další druhy ohnivců, především za ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca), který je na našem území pravděpodobně mnohem hojnější. Dříve se všechny nálezy určovaly jako ohnivec šarlatový, ale v současné době je tomu spíše naopak.

Využití: Všechny druhy ohnivců patří mezi neškodné, avšak nejedlé houby.

Poznámka: Na tomto snímku jsou vidět dvě formy. Červená plodnice představuje běžnější formu, zatímco oranžová je poněkud vzácnější.

ohnivec šarlatový - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca):

Liší se od sebe vnější stranou plodnic, která je u ohnivce rakouského bělavější, což způsobují miniaturní zakroucené chloupky. Ohnivec šarlatový má tyto chloupky rovné a vnější strana je spíše červeně zbarvená. Liší se také velikostí plodnic a především velikostí třeně, který je u ohnivce rakouského nepřehlédnutelný, zatímco u ohnivce šarlatového je podstatně subtilnější nebo dokonce chybí.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

ohnivec jurský (Sarcoscypha jurana):

Ohnivec jurský vyrůstá téměř výhradně pod lípami, dorůstá obvykle do větších rozměrů, je maličko světlejší a svrchní část jeho plodnic bývá často zřetelně vrásčitá. Ohnivec šarlatový dorůstá zhruba do 5 cm a není tak plstnatý na vnější části.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

ohnivec šarlatový oranžový (Sarcoscypha coccinea var. aurantiaca):

Liší se od sebe zbarvením plodnic. Ohnivec šarlatový je na roušku (vnitřní část) sytě šarlatově červený, zatímco rouško variety aurantiaca bývá červenooranžové až oranžové.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.