ohnivec jurský (Sarcoscypha jurana)

ohnivec jurský - Foto č. 15819


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Poblíž Křivoklátu, CZ
5.Březen 2011

Možnost záměny za jinou houbu


ohnivec jurský:

Ohnivec jurský představuje vzácnou raně jarní houbu, která se objevuje zpravidla poté, co roztaje poslední sníh. Pokud má vhodné podmínky, můžeme ji spatřit již pozdě na podzim, nejčastěji se však objevuje koncem února nebo počátkem března. Plodnice vyrůstají většinou ve skupinkách a téměř výhradně pod lípami. Narozdíl od jiných ohnivců dorůstají do větších rozměrů, bývají maličko světlejší a jejich svrchní část bývá často zřetelně vrásčitá.
Velmi podobné druhy představují ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca) a ohnivec šarlatový (Sarcoscypha coccinea). Všechny tyto druhy řadíme k nejedlým houbám.ohnivec jurský - Fotografie (3):
(Sarcoscypha jurana)
Foto č. 15820
(Sarcoscypha jurana)
Foto č. 15818
(Sarcoscypha jurana)
Foto č. 7774


ohnivec jurský - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca):

Plodnice ohnivce jurského vyrůstají téměř výhradně pod lípami a dokáží někdy narůst až do 10-12 cm. Ohnivec rakouský vytváří menší, maximálně 7 cm velké plodnice a vyznačuje se také zřetelným třeněm, který u ohnivce jurského většinou chybí.

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

ohnivec šarlatový (Sarcoscypha coccinea):

Ohnivec jurský vyrůstá téměř výhradně pod lípami, dorůstá obvykle do větších rozměrů, je maličko světlejší a svrchní část jeho plodnic bývá často zřetelně vrásčitá. Ohnivec šarlatový dorůstá zhruba do 5 cm a není tak plstnatý na vnější části.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.