Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)

Medovník meduňkolistý - Foto č. 30991StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišeníBílé Karpaty
Květen 2023


Medovník meduňkolistý:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) vysoká 20-60 cm; lodyha přímá , nevětvená nebo jen vzácně chudě větvená; listy řapíkaté, vstřícné, křižmostojné, s čepelí srdčitou nebo špičatě vejčitou, na okraji vroubkovanou; v paždí horních listů lichopřesleny velkých pyskatých květů s horním pyskem celistvým a dolním trojcípým, obvykle bílé s prostředním cípem dolního pysku růžovým, vzácně celé bílé nebo celé růžové; plody jsou tvrdky – zkrátka na první pohled „hluchavka jako poleno“, ale od všech ostatních našich hluchavkovitých je také na první pohled jednoznačně odlišitelná podle velikosti květů: pokud jste ho ještě v naší přírodě neviděli, buďte si jisti, že ho ihned poznáte! Kvete v květnu a červnu. Roste v lesích teplejších oblastí našeho státu, zejména v teplomilných doubravách, dubohabřinách a květnatých bučinách, na pasekách a křovinatých stráních, nejčastěji na vápenci nebo opuce; u nás roztroušeně až vzácně, častěji v Českém krasu, na Křivoklátsku, na Džbánu, v Českém středohoří, v pahorkatinách východního Polabí, na Pálavě a v Bílých Karpatech. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy ohrožené (C3), ve stejné kategorii je i chráněn zákonem; z toho důvodu by se neměl sbírat, i když se dá použít jako léčivka s hojivým, pročišťujícím a nervy uklidňujícím účinkem nebo na čaj příjemně vonící kumarinem.


Medovník meduňkolistý - Fotografie (6):
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 30990
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 30989
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 12084
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 12083
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 12082
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 12081

Medovník meduňkolistý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.