Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)

Medovník meduňkolistý - Foto č. 12081


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Hluchavkovité

České středohoří, vrch Houžetín
30.Červen 2009


Medovník meduňkolistý:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) vysoká 20-60 cm; lodyha přímá , nevětvená nebo jen vzácně chudě větvená; listy řapíkaté, vstřícné, křižmostojné, s čepelí srdčitou nebo špičatě vejčitou, na okraji vroubkovanou; v paždí horních listů lichopřesleny velkých pyskatých květů s horním pyskem celistvým a dolním trojcípým, obvykle bílé s prostředním cípem dolního pysku růžovým, vzácně celé bílé nebo celé růžové; plody jsou tvrdky – zkrátka na první pohled „hluchavka jako poleno“, ale od všech ostatních našich hluchavkovitých je také na první pohled jednoznačně odlišitelná podle velikosti květů: pokud jste ho ještě v naší přírodě neviděli, buďte si jisti, že ho ihned poznáte! Kvete v květnu a červnu. Roste v lesích teplejších oblastí našeho státu, zejména v teplomilných doubravách, dubohabřinách a květnatých bučinách, na pasekách a křovinatých stráních, nejčastěji na vápenci nebo opuce; u nás roztroušeně až vzácně, častěji v Českém krasu, na Křivoklátsku, na Džbánu, v Českém středohoří, v pahorkatinách východního Polabí, na Pálavě a v Bílých Karpatech. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy ohrožené (C3), ve stejné kategorii je i chráněn zákonem; z toho důvodu by se neměl sbírat, i když se dá použít jako léčivka s hojivým, pročišťujícím a nervy uklidňujícím účinkem nebo na čaj příjemně vonící kumarinem.


Medovník meduňkolistý - Fotografie (3):
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 12084
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 12083
(Melittis melissophyllum)
Foto č. 12082

Medovník meduňkolistý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.