lesklokorka ploská (Ganoderma applanatum)

lesklokorka ploská - Foto č. 19299


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
16.Květen 2013

Možnost záměny za jinou houbu


lesklokorka ploská:

Lesklokorky dělíme v podstatě na dvě skupiny, a sice na druhy s lesklým, jakoby nalakovaným povrchem plodnic, a na druhy s povrchem nelesklým. V ČR se můžeme setkat se 7 druhy lesklokorek, přičemž lesklokorka ploská patří mezi dva druhy, které mají klobouk víceméně matný. Je to velmi hojná houba, která se objevuje na živých i odumřelých kmenech a pařezech některých listnáčů, především dubů, buků, javorů a jasanů, méně často jehličnanů (jedle, smrk). Vyrůstá celoročně, jednotlivě nebo střechovitě nad sebou a poznáme ji podle široce kopytovitých až plochých, soustředně kruhatých plodnic, s šedohnědým, hnědým nebo rezavě hnědým povrchem klobouku, bílých vícevrstvých a okrouhlých rourek, hnědé dužniny a skořicově hnědého výtrusného prachu. Záměna je možná za velmi podobnou a málo známou lesklokorku tmavou (Ganoderma adspersum), což je druh, který se objevuje v nižších polohách a poznáme jej podle víceméně tmavších plodnic, které se v mládí liší žlutým až žlutooranžovým pruhem, jenž je situovaný mezi bílou okrajovou částí a tmavým zbytkem povrchu klobouku. Méně pozorní houbaři mohou lesklokorku ploskou zaměnit za troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius), jenž se mimo jiné liší i bílým výtrusným prachem.

Zajímavost: V hymeniu bývají plodnice často napadány mouchou s latinským názvem Agathomyia wankowiczi. Tato moucha zde naklade vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, jenž vytvoří v hymeniu bradavkovité hálky.

Využití: Všechny druhy lesklokorek jsou vzhledem k jejich tvrdé konzistenci dužniny nejedlé.

lesklokorka ploská - Fotografie (2):
(Ganoderma applanatum)
Foto č. 19300
(Ganoderma applanatum)
Foto č. 17591


lesklokorka ploská - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius):

Troudnatec kopytovitý vytváří zpravidla robustnější plodnice kopytovitých tvarů a liší se především bílým výtrusným prachem. Lesklokorka ploská mívá povrch klobouku více hnědý a vyznačuje se skořicově hnědým výtrusným prachem.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.