kukmák okázalý (Volvariella gloiocephala)

kukmák okázalý - Foto č. 19998


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houby


Okolí Mělníka, CZ
5.Listopad 2013

Možnost záměny za jinou houbu


kukmák okázalý:

S houbami se v přírodě nesetkáme jen v lese, ale prakticky na každém kroku. Objevují se také v sadech, zahradách, parcích, nebo na polích, kde se výborně daří kukmáku okázalému. Tato houba vyrůstá dosti hojně, obvykle v početných roztroušených skupinách a nejčastěji na sklizených polích, kde si pochutnává na tlejících zbytcích hnoje a slámy.

Popis: Klobouk je 40-120 (150) mm široký, zprvu kuželovitý, později až rozprostřený, na temeni často tupě vyhrblý, hladký, ale zároveň přitiskle jemně vláknitý, hedvábitě lesklý, bílý, šedobělavý nebo šedohnědý. Lupeny jsou odsedlé, husté a břichaté, zprvu bělavé, brzy narůžovělé, v dospělosti až masově růžové. Třeň je až 200 mm vysoký, válcovitý, na bázi rozšířený a opatřený bílou blanitou pochvou, jemně vláknitý, zprvu bílý, později s mírným okrovým až hnědavým nádechem. Dužnina je bělavá, s nevýrazným zemitě ředkvovým pachem a mírnou chutí. Záměna je možná za některé bělavě zbarvené muchomůrky, jež se však liší přítomností prstene. Ostatní druhy kukmáků bývají buď menší, nebo vyrůstají ze dřeva.

Využití: Řadíme jej k jedlým, ale podřadnějším houbám.kukmák okázalý - Fotografie (6):
(Volvariella gloiocephala)
Foto č. 19999
(Volvariella gloiocephala)
Foto č. 19982
(Volvariella gloiocephala)
Foto č. 19981
(Volvariella gloiocephala)
Foto č. 19980
(Volvariella gloiocephala)
Foto č. 19979
(Volvariella gloiocephala)
Foto č. 19978


kukmák okázalý - Možnost záměny za jinou houbu:

Smrtelně jedovaté houby

muchomůrka jízlivá (Amanita virosa):

Muchomůrku jízlivou charakterizuje třeň s vláknitě odstálými šupinami, vejčitý tvar klobouku mladých plodnic a přítomnost bělavého prstene. U kukmáků okázalého prsten absentuje, tvar klobouku je v mládí kuželovitý a třeň je pouze jemně vláknitý.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

kukmák dřevní (Volvariella caesiotincta):

Kukmák dřevní nedorůstá do tak velkých rozměrů, jeho klobouk je suchý a jemně vláknitý, vyznačuje se našedlou pochvou a vyrůstá ze zbytků dřeva. Kukmák okázalý má klobouk hedvábitě lesklý, jeho pochva je bílá a vyrůstá zejména na sklizených polích.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.