klihatka černá (Bulgaria inquinans)

klihatka černá - Foto č. 11936


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mladoboleslavsko, CZ
6.Červenec 2009

Možnost záměny za jinou houbu


klihatka černá:

Klihatka černá představuje snadno poznatelný druh nejedlé houby vyrůstající na odumřelých kmenech a silných větvích některých listnáčů s hrubší kůrou.
Plodnice této houby vyrůstají téměř vždy ve skupinách a setkat se s nimi můžeme prakticky celoročně. Zprvu jsou uzavřené a vyznačují se kulovitými tvary s vnějším rezavě hnědým zbarvením, později odhalují své tmavohnědé nebo černé rouško, čímž změní svůj vzhled většinou do miskovité podoby. Jsou také charakteristické poměrně tuhou, za sucha tvrdou, po dešti částečně rosolovitou konzistencí a v dospělosti špatně smytelnými černými výtrusy.

Využití: Řadíme je mezi nejedlé houby.klihatka černá - Fotografie (3):
(Bulgaria inquinans)
Foto č. 17679
(Bulgaria inquinans)
Foto č. 11961
(Bulgaria inquinans)
Foto č. 11913


klihatka černá - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

zvoneček pohárkovitý (Urnula craterium):

Liší se především jiným tvarem a ekologií. Zvoneček pohárkovitý mívá pohárovité plodnice a vyrůstá ze zbytků dřeva (jilm, habr, líska), zatímco klihatku černou charakterizují plodnice káčovitého až terčovitého tvaru a růst na kůře čerstvě pokácených kmenů některých listnáčů s hrubší kůrou.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.