Kalina tušalaj (Viburnum lantana)

Kalina tušalaj - Foto č. 8442


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyKeřeLesní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Zimolezovité

České středohoří, vrch Srdov
10.Květen 2008


Kalina tušalaj:

Opadavý keř z čeledi zimolezovitých (Caprifoliaceae, syn. Loniceraceae; někdy vyčleňována do samostatné čeledi Viburnaceae) vysoký 1-4 m s letorosty i listy na spodní straně hvězdovitými chlupy šedoplstnatě chlupatými; listy vstřícné, nedělené, vejčité nebo široce eliptičné, na líci tmavozelené a nápadně svraskalé, na rubu s vyniklou žilnatinou; květenství chocholičnaté, tvořící mírně vypouklý kruh o průměru 6-10 cm; květy špinavě či žlutavě bílé, všechny přibližně stejně velké (na rozdíl od příbuzné kaliny obecné, která má okrajové květy nápadně zvětšené); plody jsou drobné peckovice, které mění barvu ze zelené na červenou a posléze leskle černou – protože dozrávají nerovnoměrně, jsou v plodenství přítomny prakticky vždy plody různých barev. Kvete v dubnu a květnu. Roste na suchých, světlých a teplých stanovištích, jako jsou lesostepi, křovinaté stráně, lesní lemy nebo světlé lesy, převážně v pahorkatině, preferuje zásadité podloží; u nás je původní jen na jižní Moravě, kam zasahuje z jihu její souvislý areál, a pak v izolované arele v severozápadních Čechách s těžištěm v Českém středohoří; druhotně roste na řadě dalších míst (např. Křivoklátsko či Jičínsko). Často se pěstuje v řadě kultivarů nebo jako kříženec s čínskou stálezelenou kalinou svraskalou. Je mírně jedovatá (plody jen za syrova), plody i kůru lze použít vnitřně ke zmírnění menstruačních problémů a proti žaludečním vředům, zevně na ekzémy; častěji se však používá u nás mnohem hojnější kalina obecná se stejnými účinky.


Kalina tušalaj - Fotografie (6):
(Viburnum lantana)
Foto č. 8448
(Viburnum lantana)
Foto č. 8447
(Viburnum lantana)
Foto č. 8446
(Viburnum lantana)
Foto č. 8445
(Viburnum lantana)
Foto č. 8444
(Viburnum lantana)
Foto č. 8443

Kalina tušalaj - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.