Jetel jahodnatý (Trifolium fragiferum)

Jetel jahodnatý - Foto č. 14720


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinySlanomilné rostliny


čeleď: Bobovité

Nové Třebčice
18.Srpen 2009


Jetel jahodnatý:

Vytrvalá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) s poléhavými, obvykle kořenujícími, 10-20(-40) cm dlouhými lodyhami a trojčetnými, dlouze řapíkatými listy. Kvete od června do srpna, často dokvétá až do září. Mimo období květu a plodu je možné jej snadno zaměnit za zcela běžný jetel plazivý, jemuž se vzhledově velmi podobá, jediným dobře viditelným znakem je absence příčné bělavé skvrny na lístcích, ta ale jeteli plazivému může někdy chybět také. Za květu je rozlišení snadnější, ale také ne bezproblémové: jetel jahodnatý kvete světle růžově až téměř bíle, jetel plazivý bíle či smetanově, ale vzácněji i narůžověle. Za plodu už záměna nehrozí – kalich jetele jahodnatého se po odkvětu nafukují a zcela zakrývají plody i se zaschlými zbytky koruny a vytvářejí tak kulovité, jahodu připomínající plodenství zbarvené světle hnědě s náběhem do růžova či fialova. Roste na stále či střídavě vlhkých, zpravidla zasolených půdách, vždy na nezastíněných místech, klasicky na zasolených pastvinách, okrajích cest a návsích (nejlépe takových s rybníčkem, kde se pasou husy – těch však valem ubývá); u nás až na výjimky jen v teplých oblastech roztroušeně, častěji v severozápadních Čechách a na jižní Moravě, na velkých částech území (jižní Čechy, severní Morava) neroste vůbec. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy ohrožené (C3), zákonem zvláště chráněn není.
Pozn.: Na jižní Moravě roste jetel Bonannův, který se od jetele jahodnatého liší elipsovitým tvarem plodenství a nafouklými kalichy ne zcela zakrývajícími zaschlou korunu; roste na stejných stanovištích jako jetel jahodnatý, nezřídka i společně s ním, a je s ním spojen četnými přechodnými typy – otázkou je tedy, zda se jedná o samostatný druh nebo jen o poddruh jetele jahodnatého.


Jetel jahodnatý - Fotografie (3):
(Trifolium fragiferum)
Foto č. 14723
(Trifolium fragiferum)
Foto č. 14722
(Trifolium fragiferum)
Foto č. 14721

Jetel jahodnatý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.