Hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris)

Hvězdnice zlatovlásek - Foto č. 6425


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyStepní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Žatec, Čejkovice
26.Srpen 2007


Hvězdnice zlatovlásek:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 10-50 cm s přímými nebo krátce vystoupavými lodyhami větvenými pouze v květenství, vyrůstajícími z oddenku jednotlivě nebo po několika. Od ostatních hvězdnic se liší natolik, že je s nimi naprosto nezaměnitelná – popravdě řečeno, obtíže spíše dělá uvěřit, že do rodu hvězdnice vůbec patří, jak kvůli listům, které jsou husté, čárkovité, jednožilné a drsné, tak především kvůli květům – úbory uspořádané v husté chocholičnaté latě jsou totiž tvořeny pouze sytě žlutými trubkovitými květy terče (jen velmi vzácně jsou vyvinuty i bílé nebo nafialovělé jazykovité květy paprsku), které ale mají hvězdovitě rozložené cípy mnohem delší, než u hvězdnic s dobře vyvinutým paprskem (porovnejte např. detail květů zlatovlásku a hvězdnice chlumní); plod je chlupatá nažka s chmýrem. Kvete v srpnu a září. Roste na stepních a lesostepních stráních a pastvinách, někdy i mírně ruderalizovaných, preferuje vysýchavé půdy s dostatkem vápníku, nevyhýbá se ani zasoleným stanovištím (jak se můžete přesvědčit na fotografii ze Škrle, kde roste v těsné blízkosti obligátních halofytů prorostlíku nejtenčího a jitrocele přímořského); u nás roztroušeně v nejteplejších oblastech státu, především ve středních a severozápadních Čechách a na jižní Moravě, obvykle však na lokalitě ve velkém množství. Zvláště chráněný druh – ohrožený.


Hvězdnice zlatovlásek - Fotografie (12):
(Aster linosyris)
Foto č. 29489
(Aster linosyris)
Foto č. 29488
(Aster linosyris)
Foto č. 29487
(Aster linosyris)
Foto č. 6434
(Aster linosyris)
Foto č. 6433
(Aster linosyris)
Foto č. 6432
(Aster linosyris)
Foto č. 6431
(Aster linosyris)
Foto č. 6430
(Aster linosyris)
Foto č. 6429
(Aster linosyris)
Foto č. 6428
(Aster linosyris)
Foto č. 6427
(Aster linosyris)
Foto č. 6426

Hvězdnice zlatovlásek - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.