Durman obecný (Datura stramonium)

Durman obecný - Foto č. 6167


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyRumištní rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Lilkovité

Podbořany
5.Srpen 2007


Durman obecný:

Statná jednoletá bylina z čeledi lilkovitých (Solanaceae), nepříjemně páchnoucí, vysoká 30-120 cm. Lodyha je přímá, bohatě rozložitě větvená; listy řapíkaté, vejčité, vykousávaně peřenolaločné; květy jednotlivé v rozsochách větví s úzce válcovitým kalichem, jehož báze vytrvává jako lem pod plodem, a s úzce nálevkovitou korunou bílé barvy (u var. tatula světle fialové; tato varieta, která se občas pěstuje a řídce zplaňuje, se pozná i podle fialové lodyhy), která se otevírá večer; plod je velká vejčitá tobolka s více než 100 ostny až 1 cm dlouhými. Kvete od července do září. Roste na rumištích, kompostech, úhorech, okrajích polí a cest, na výživných, dusíkem bohatých půdách; u nás je zdomácnělý od 18. století, jeho původní areál je nejasný, pravděpodobně pochází z jižní části Severní Ameriky; roste roztroušeně v teplejších oblastech státu. Je smrtelně jedovatý, obsahuje řadu alkaloidů, zejména daturamin, hyoscyamin, skopolamin a atropin; otrava se projevuje podobně jako u rulíku zlomocného. Dříve byl využíván v lidové medicíně proti astmatu a kašli, použití bylo ovšem spojeno se značným rizikem; pro lékařské účely se nepěstuje, někdy je pěstován v okrasných kultivarech jako solitérní letnička. V poslední době ho začínají užívat experimentující toxikomani (žvýkání semen).


Durman obecný - Fotografie (8):
(Datura stramonium)
Foto č. 15456
(Datura stramonium)
Foto č. 15455
(Datura stramonium)
Foto č. 15454
(Datura stramonium)
Foto č. 15453
(Datura stramonium)
Foto č. 15452
(Datura stramonium)
Foto č. 6170
(Datura stramonium)
Foto č. 6169
(Datura stramonium)
Foto č. 6168

Durman obecný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.