« předchozí | další »

černorosol terčovitý (Exidia recisa)

černorosol terčovitý - Foto č. 12839


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Vojtěchov, CHKO Kokořínsko, CZ
19.Říjen 2009

Možnost záměny za jinou houbu


černorosol terčovitý:

Na tuto houbu můžeme narazit v podstatě kdykoli. Roste sice od června do října, ale její plodnice vydrží na větvičkách dlouhou dobu, takže je můžeme objevit například v únoru. Jedná se o menšího zástupce černorosolů, který roste jen místy hojně a objevuje se téměř výhradně na vrbových větvičkách. Poznáme jej podle ztuha rosolovitých, rezavě hnědých až játrově hnědých, knoflíkatých nebo terčovitých plodnic. Záměna je možná za některé další černorosoly, především za černorosol uťatý, jehož plodnice jsou spíše hnědočerné až černé a navíc dorůstají do větších rozměrů.

Využití: Patří k nejedlým houbám.
černorosol terčovitý - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

černorosol bukový (Exidia nigricans):

Černorosol terčovitý bývá v mládí spíše okrově hnědý, nedorůstá do tak velkých rozměrů a objevuje se především na vrbách. Černorosol bukový se liší tvarem, je charakteristicky mozkovitě zprohýbaný a jeho plodnice většinou vzájemně srůstají.

Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae):

Černorosol terčovitý vyrůstá výhradně na vrbách, liší se jiným tvarem plodnic a spíše okrově hnědým zbarvením. Plodnice ucha Jidášova bývají červenohnědé, dorůstají do větších rozměrů a nalezneme je především na větvích bezu černého.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.