závojenka jarní (Entoloma vernum)

závojenka jarní - Foto č. 14056


PublikaceObjednat
Jedovaté houby


Štampach, CHKO Kokořínsko, CZ
17.Duben 2010


závojenka jarní:

Závojenka jarní patří mezi prudce jedovaté houby a houbaři, kteří se zaměřují na sběr jarních druhů hub by ji měli určitě znát. Způsobuje velmi nepříjemné až kruté otravy při nichž otrávený trpí těžkými průjmy, zvracením, sliněním, pocením a může mít také poruchy ledvin. První příznaky otravy se projevují brzy po pozřetí, někdy již po půlhodině.

Stručný popis: Klobouk bývá šedohnědý až černohnědý, lupeny šedé, později šedorůžové od výtrusného prachu, třeň o něco světlejší nežli klobouk, obvykle podélně stlačený, na bázi bělavě ojíněný a často rozšířený, dužnina bez výrazné vůně.
Výskyt: Objevuje se již brzy na jaře, roste od března do června a upřednostňuje prosvětlená a prosluněná místa na okrajích smrkových a borových lesů, ale také louky a pastviny.

Poznámka: V některých starších atlasech bývá také uváděna pod názvem zvonovka jarní.


závojenka jarní - Fotografie (3):
(Entoloma vernum)
Foto č. 17138
(Entoloma vernum)
Foto č. 14054
(Entoloma vernum)
Foto č. 14042  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.