závojenka jarní (Entoloma vernum)

závojenka jarní - Foto č. 14056


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedovaté houby


Štampach, CHKO Kokořínsko, CZ
17.Duben 2010


závojenka jarní:

Závojenka jarní patří mezi prudce jedovaté houby a houbaři, kteří se zaměřují na sběr jarních druhů hub by ji měli určitě znát. Způsobuje velmi nepříjemné až kruté otravy při nichž otrávený trpí těžkými průjmy, zvracením, sliněním, pocením a může mít také poruchy ledvin. První příznaky otravy se projevují brzy po pozřetí, někdy již po půlhodině.

Stručný popis: Klobouk bývá šedohnědý až černohnědý, lupeny šedé, později šedorůžové od výtrusného prachu, třeň o něco světlejší nežli klobouk, obvykle podélně stlačený, na bázi bělavě ojíněný a často rozšířený, dužnina bez výrazné vůně.
Výskyt: Objevuje se již brzy na jaře, roste od března do června a upřednostňuje prosvětlená a prosluněná místa na okrajích smrkových a borových lesů, ale také louky a pastviny.

Poznámka: V některých starších atlasech bývá také uváděna pod názvem zvonovka jarní.


závojenka jarní - Fotografie (3):
(Entoloma vernum)
Foto č. 17138
(Entoloma vernum)
Foto č. 14054
(Entoloma vernum)
Foto č. 14042  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.