štítovka žlutohnědá (Pluteus cf. flavofuligineus)

štítovka žlutohnědá - Foto č. 17268


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mladé Boleslavi, CZ
7.Červen 2009


štítovka žlutohnědá:

Velmi zajímavá štítovka, kterou charakterizuje karamelově žlutohnědé zbarvení klobouku.
Jedná se s velkou pravděpodobností o Pluteus flavofuligineus, což je druh, který je hojněji rozšířený v Severní Americe a v Evropě je velmi vzácný.

Popis: Klobouk 20-80 mm, zvoncovitý, později vyklenutý až plochý, karamelově žlutohnědý, v dospělosti na temeni síťnatý, na okraji zhruba 1 mm po celém obvodu sytě žlutý, se snadno slupitelnou pokožkou. Lupeny volné, na místě připojení ke třeni žluté, dosti vysoké, křehké, lámavé, husté, zvlněné, bělavě až žlutě narůžovělé, v dospělosti hnědavě růžové. Třeň 4-10 x 3-15 mm, válcovitý, bělavě a žlutě vláknitý, světle žlutohnědý, v mládí robustní, na bázi obvykle rozšířený. Dužnina měkká, bělavá, na řezu neměnná, ve třeni s lehkým narůžovělým nádechem, bez výrazného pachu a chuti.
Růst z pařezů a štěpků listnáčů, v tomto případě ze zbytku habrového pařezu.
Možnost záměny: Štítovka žlutohnědá by se dala zaměnit za štítovku žlutou (Pluteus leoninus), která se může vyznačovat podobným zbarvením, liší se však celkově subtilnějšími plodnicemi, jiným povrchem i tvarem třeně a některými dalšími znaky. Další podobná štítovka (Pluteus favrei) vyrůstá v horských smrčinách a její mladé plodnice bývají velmi tmavé až černé.

Využití: Je údajně jedlá, do kuchyně ale vzhledem k jejímu vzácnému výskytu rozhodně nepatří.


štítovka žlutohnědá - Fotografie (1):
(Pluteus cf. flavofuligineus)
Foto č. 17269  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.