štítovka žlutohnědá (Pluteus cf. flavofuligineus)

štítovka žlutohnědá - Foto č. 17268


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mladé Boleslavi, CZ
7.Červen 2009


štítovka žlutohnědá:

Velmi zajímavá štítovka, kterou charakterizuje karamelově žlutohnědé zbarvení klobouku.
Jedná se s velkou pravděpodobností o Pluteus flavofuligineus, což je druh, který je hojněji rozšířený v Severní Americe a v Evropě je velmi vzácný.

Popis: Klobouk 20-80 mm, zvoncovitý, později vyklenutý až plochý, karamelově žlutohnědý, v dospělosti na temeni síťnatý, na okraji zhruba 1 mm po celém obvodu sytě žlutý, se snadno slupitelnou pokožkou. Lupeny volné, na místě připojení ke třeni žluté, dosti vysoké, křehké, lámavé, husté, zvlněné, bělavě až žlutě narůžovělé, v dospělosti hnědavě růžové. Třeň 4-10 x 3-15 mm, válcovitý, bělavě a žlutě vláknitý, světle žlutohnědý, v mládí robustní, na bázi obvykle rozšířený. Dužnina měkká, bělavá, na řezu neměnná, ve třeni s lehkým narůžovělým nádechem, bez výrazného pachu a chuti.
Růst z pařezů a štěpků listnáčů, v tomto případě ze zbytku habrového pařezu.
Možnost záměny: Štítovka žlutohnědá by se dala zaměnit za štítovku žlutou (Pluteus leoninus), která se může vyznačovat podobným zbarvením, liší se však celkově subtilnějšími plodnicemi, jiným povrchem i tvarem třeně a některými dalšími znaky. Další podobná štítovka (Pluteus favrei) vyrůstá v horských smrčinách a její mladé plodnice bývají velmi tmavé až černé.

Využití: Je údajně jedlá, do kuchyně ale vzhledem k jejímu vzácnému výskytu rozhodně nepatří.


štítovka žlutohnědá - Fotografie (1):
(Pluteus cf. flavofuligineus)
Foto č. 17269  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.