ryzec hnědý (Lactarius helvus)

ryzec hnědý - Foto č. 14156


PublikaceObjednat
Jedovaté houby


Trhová Kamenice, CZ
28.Srpen 2009


ryzec hnědý:

Ryzec hnědý představuje jeden z mála jedovatých ryzců, se kterým se v našich lesích setkáváme. Nepatří sice k nejnebezpečnějším houbám, ale způsobuje nepříjemné gastrointestinální otravy, které se projevují zvracením a průjmy. Objevuje se často v početných skupinách, vyrůstá od července do listopadu a daří se mu na kyselých půdách, především na vlhkých lokalitách pod smrky a borovicemi.

Poznáme jej podle oranžovohnědých až rezavě hnědých plodnic s nehojným, téměř bezbarvým mlékem a podle intenzivní vůně dužniny po koření Maggi. Tato vůně se projevuje u čerstvých i sušených plodnic a je natolik výrazná, že ji ucítíme i několik metrů od místa, kde tyto ryzce vyrůstají.

Možnost záměny: Podobně zbarvených ryzců u nás roste několik, ale většinou se liší některými detaily a nejsou cítit po polévkovém koření Maggi. Patří mezi ně například jedlý ryzec dubový (Lactarius quietus).ryzec hnědý - Fotografie (2):
(Lactarius helvus)
Foto č. 17735
(Lactarius helvus)
Foto č. 15011  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.