ryzec hnědý (Lactarius helvus)

ryzec hnědý - Foto č. 14156


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedovaté houby


Trhová Kamenice, CZ
28.Srpen 2009


ryzec hnědý:

Ryzec hnědý představuje jeden z mála jedovatých ryzců, se kterým se v našich lesích setkáváme. Nepatří sice k nejnebezpečnějším houbám, ale způsobuje nepříjemné gastrointestinální otravy, které se projevují zvracením a průjmy. Objevuje se často v početných skupinách, vyrůstá od července do listopadu a daří se mu na kyselých půdách, především na vlhkých lokalitách pod smrky a borovicemi.

Poznáme jej podle oranžovohnědých až rezavě hnědých plodnic s nehojným, téměř bezbarvým mlékem a podle intenzivní vůně dužniny po koření Maggi. Tato vůně se projevuje u čerstvých i sušených plodnic a je natolik výrazná, že ji ucítíme i několik metrů od místa, kde tyto ryzce vyrůstají.

Možnost záměny: Podobně zbarvených ryzců u nás roste několik, ale většinou se liší některými detaily a nejsou cítit po polévkovém koření Maggi. Patří mezi ně například jedlý ryzec dubový (Lactarius quietus).ryzec hnědý - Fotografie (2):
(Lactarius helvus)
Foto č. 17735
(Lactarius helvus)
Foto č. 15011  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.