penízovka máslová kuželovitá (Rhodocollybia butyracea f. asema)

penízovka máslová kuželovitá - Foto č. 9950


PublikaceObjednat
Jedlé houby


Mělnická Vrutice, okr. Mělník, CZ
15.Prosinec 2008

Možnost záměny za jinou houbu


penízovka máslová kuželovitá:

Penízovka kuželovitá patří k nejhojnějším jedlým houbám. Vyrůstá ze země, objevuje se jednotlivě i ve skupinách a nalezneme ji v listnatých i jehličnatých lesích, zhruba od června až do prosince. Poznáme ji podle lysého hygrofánního klobouku, zbarveného v různých odstínech šedé a hnědé barvy, dále podle volných a poměrně hustých bělavých lupenů s pilovitým ostřím, a podle jemně brázditého třeně, který je na bázi bělavě plstnatý a kyjovitě rozšířený.
Zaměnit bychom ji mohli za penízovku máslovou pravou (Rhodocollybia butyracea f. butyracea), která má červenohnědě zbarvený klobouk a za penízovku vláknitou (Rhodocollybia filamentosa), jež má pro změnu klobouk zřetelně vláknitý. Obě tyto penízovky jsou rovněž jedlé.
penízovka máslová kuželovitá - Fotografie (2):
(Rhodocollybia butyracea f. asema)
Foto č. 10201
(Rhodocollybia butyracea f. asema)
Foto č. 6953


penízovka máslová kuželovitá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houby

penízovka máslová pravá (Rhodocollybia butyracea f. butyracea):

Tyto penízovky jsou si velmi podobné a někteří mykologové je dokonce slučují. Obě penízovky se vyznačují stejnou vůní a chutí, rostou na stejných místech a liší se především zbarvením klobouku, který je v případě penízovky máslové načervenale až kaštanově hnědý. Penízovka kuželovitá se vyznačuje šedými nebo šedavě hnědými klobouky.

  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.