penízovka máslová kuželovitá (Rhodocollybia butyracea f. asema)

penízovka máslová kuželovitá - Foto č. 9950


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houby


Mělnická Vrutice, okr. Mělník, CZ
15.Prosinec 2008

Možnost záměny za jinou houbu


penízovka máslová kuželovitá:

Penízovka kuželovitá patří k nejhojnějším jedlým houbám. Vyrůstá ze země, objevuje se jednotlivě i ve skupinách a nalezneme ji v listnatých i jehličnatých lesích, zhruba od června až do prosince. Poznáme ji podle lysého hygrofánního klobouku, zbarveného v různých odstínech šedé a hnědé barvy, dále podle volných a poměrně hustých bělavých lupenů s pilovitým ostřím, a podle jemně brázditého třeně, který je na bázi bělavě plstnatý a kyjovitě rozšířený.
Zaměnit bychom ji mohli za penízovku máslovou pravou (Rhodocollybia butyracea f. butyracea), která má červenohnědě zbarvený klobouk a za penízovku vláknitou (Rhodocollybia filamentosa), jež má pro změnu klobouk zřetelně vláknitý. Obě tyto penízovky jsou rovněž jedlé.
penízovka máslová kuželovitá - Fotografie (2):
(Rhodocollybia butyracea f. asema)
Foto č. 10201
(Rhodocollybia butyracea f. asema)
Foto č. 6953


penízovka máslová kuželovitá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houby

penízovka máslová pravá (Rhodocollybia butyracea f. butyracea):

Tyto penízovky jsou si velmi podobné a někteří mykologové je dokonce slučují. Obě penízovky se vyznačují stejnou vůní a chutí, rostou na stejných místech a liší se především zbarvením klobouku, který je v případě penízovky máslové načervenale až kaštanově hnědý. Penízovka kuželovitá se vyznačuje šedými nebo šedavě hnědými klobouky.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.