« předchozí | další »

outkovka chlupatá (Trametes hirsuta)

outkovka chlupatá - Foto č. 15891


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mladá Boleslav, CZ
26.Březen 2011


outkovka chlupatá:

Outkovka chlupatá patří mezi nejběžnější dřevožijné houby, se kterými se v lesích setkáváme v průběhu celého roku. Vyrůstá jednotlivě nebo ve skupinách na živých i odumřelých kmenech a větvích buků, habrů, dubů, vrb, třešní a dalších listnáčů, vzácněji dokonce i na kmenech jehličnanů.
Poznáme ji podle polokruhovitých, pásovaných a hrubě srstnatých klobouků, které dorůstají až do 12 cm a vyznačují se bělavě krémovým nebo bělavě šedým zbarvením. Podobně zbarvené jsou i rourky, póry a dužnina, jež má na řezu dvě vrstvy.
K nejpodobnějším druhům patří další zástupci z rodu Trametes, především outkovka pýřitá (Trametes pubescens), která se liší částečně jiným zbarvením a na řezu jednovrstvou dužninou a outkovka hrbatá (Trametes gibbosa), k jejímž charakteristickým znakům patří hrbolkatý povrch klobouku, je jen jemně pýřitá, dosahuje podstatně větších rozměrů a navíc bývá často potažená zelenou řasou.

Využití: Všechny outkovky řadíme k nejedlým houbám.


  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.