« předchozí | další »

outkovka chlupatá (Trametes hirsuta)

outkovka chlupatá - Foto č. 15891


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mladá Boleslav, CZ
26.Březen 2011


outkovka chlupatá:

Outkovka chlupatá patří mezi nejběžnější dřevožijné houby, se kterými se v lesích setkáváme v průběhu celého roku. Vyrůstá jednotlivě nebo ve skupinách na živých i odumřelých kmenech a větvích buků, habrů, dubů, vrb, třešní a dalších listnáčů, vzácněji dokonce i na kmenech jehličnanů.
Poznáme ji podle polokruhovitých, pásovaných a hrubě srstnatých klobouků, které dorůstají až do 12 cm a vyznačují se bělavě krémovým nebo bělavě šedým zbarvením. Podobně zbarvené jsou i rourky, póry a dužnina, jež má na řezu dvě vrstvy.
K nejpodobnějším druhům patří další zástupci z rodu Trametes, především outkovka pýřitá (Trametes pubescens), která se liší částečně jiným zbarvením a na řezu jednovrstvou dužninou a outkovka hrbatá (Trametes gibbosa), k jejímž charakteristickým znakům patří hrbolkatý povrch klobouku, je jen jemně pýřitá, dosahuje podstatně větších rozměrů a navíc bývá často potažená zelenou řasou.

Využití: Všechny outkovky řadíme k nejedlým houbám.


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.