« předchozí | další »

ohňovec obecný (Phellinus igniarius)

ohňovec obecný - Foto č. 13228


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mělnická Vrutice, CZ
27.Leden 2010

Možnost záměny za jinou houbu


ohňovec obecný:

Vyrůstá na vrbách nebo na topolu černém, objevuje se zejména podél různých vodních toků a v lužních lesích a představuje hojnou parazitickou houbu.

Popis: Plodnice jsou víceleté, kloboukaté, zpočátku nepravidelně zakulacené, později kopytovité až škeblovité. Klobouk je 50-300 mm široký, matný, vrásčitý, široce soustředně pásovaný, šedohnědý až hnědočerný, na okraji světlejší a zaoblený. Rourky jsou vrstevnaté a hnědé, póry okrouhlé, drobné a rezavohnědé. Dužnina je tabákově hnědá a vyznačuje se značně tvrdou a tuhou konzistencí. Záměna je možná za jiné druhy ohňovců, případně za troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius).

Využití: Pro značnou tvrdost zcela nepoživatelný druh.

ohňovec obecný - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius):

Ohňovec obecný vyrůstá téměř výhradně na vrbách a vyznačuje se rezavohnědými rourkami a tabákově hnědou dužninou, zatímco troudnatec kopytovitý okupuje i kmeny jiných listnáčů, rourky má hnědé a dužninu okrovou.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.