hvězdovka Berkeleyova - Znaky hub (Geastrum berkeleyi)

hvězdovka Berkeleyova - Znaky hub - Foto č. 18358


PublikaceObjednat
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mladé Boleslavi, CZ
18.Červenec 2008


hvězdovka Berkeleyova - Znaky hub:

Hvězdovky patří mezi velmi zajímavou skupinu hub. Na první pohled vypadají všechny stejně, ale i ony se liší a někdy dost podstatně. Při jejich rozlišování hledíme na velikost plodnic, na počty protrhaných cípů, zajímá nás ústí na vnitřní okrovce, přítomnost či nepřítomnost krčku a celkové zbarvení.
Hvězdovka Berkeleyova představuje jeden z nejvzácnějších druhů tohoto rodu. Roste v listnatých, ojediněle i jehličnatých lesích, především pod duby, buky a habry, většinou na místech s větší vrstvou humusu. Kulovité plodnice v podobě vajíček měří zhruba 20-40 mm, poté rozpuknou na 4-10 světle okrových až načervenale hnědých cípů a rozloží se až do velikosti 120 mm. Po rozpuknutí se odhalí šedohnědá okrovka s charakteristicky stlačeným tvarem a výrazně svisle rýhovaným, kuželovitým ústím (viz foto), které je ohraničené zřetelným terčíkem (kroužkem). Okrovka spočívá na krátkém krčku, který je u hvězdovek většinou vidět až v dospělosti.

Možnost záměny: Zaměnit bychom ji mohli za rovněž velmi vzácnou hvězdovku drsnou (Geastrum campestre). Ta se však liší ekologií a hygroskopickými cípy, které reagují na vlhkost.

Využití: Nejedláhvězdovka Berkeleyova - Znaky hub - Fotografie (1):
(Geastrum berkeleyi)
Foto č. 18359  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.