hvězdovka Berkeleyova (Geastrum berkeleyi)

hvězdovka Berkeleyova - Foto č. 18359


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mladé Boleslavi, CZ
18.Červenec 2008


hvězdovka Berkeleyova:

Hvězdovky patří mezi velmi zajímavou skupinu hub. Na první pohled vypadají všechny stejně, ale i ony se liší a někdy dost podstatně. Při jejich rozlišování hledíme na velikost plodnic, na počty protrhaných cípů, zajímá nás ústí na vnitřní okrovce, přítomnost či nepřítomnost krčku a celkové zbarvení.
Hvězdovka Berkeleyova představuje jeden z nejvzácnějších druhů tohoto rodu. Roste v listnatých, ojediněle i jehličnatých lesích, především pod duby, buky a habry, většinou na místech s větší vrstvou humusu. Kulovité plodnice v podobě vajíček měří zhruba 20-40 mm, poté rozpuknou na 4-10 světle okrových až načervenale hnědých cípů a rozloží se až do velikosti 120 mm. Po rozpuknutí se odhalí šedohnědá okrovka s charakteristicky stlačeným tvarem a výrazně svisle rýhovaným, kuželovitým ústím (otvůrkem), které je ohraničené zřetelným terčíkem (kroužkem). Okrovka spočívá na krátkém krčku, který je u hvězdovek většinou vidět až v dospělosti.

Možnost záměny: Zaměnit bychom ji mohli za rovněž velmi vzácnou hvězdovku drsnou (Geastrum campestre). Ta se však liší ekologií a hygroskopickými cípy, které reagují na vlhkost.

Využití: Nejedláhvězdovka Berkeleyova - Fotografie (1):
(Geastrum berkeleyi)
Foto č. 18358  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.