« předchozí | další »

hřib mokřadní (Xerocomellus ripariellus)

hřib mokřadní - Foto č. 17214


PublikaceObjednat
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Borkovická blata, CZ
23.Srpen 2007


hřib mokřadní:

Roste dosti vzácně na podmáčených lokalitách s nízkým pH v půdě. Objevuje se v lesích a hájích, jednotlivě nebo v menších skupinách, nejčastěji pod topoly, olšemi, vrbami a duby. Setkat se s ním můžeme od nížin až po podhorský stupeň.

Charakteristické znaky: Poznáme jej podle purpurově červeného, sametově plstnatého a v dospělosti charakteristicky políčkovitě rozpukávajícího klobouku, sbíhavých a u třeně stlačených rourek a podle třeně, který je v horní části pod kloboukem sytě žlutý, zatímco směrem k bázi načervenalý až purpurově červený, postrádá síťku a je zdobený drobnými červenými zrníčky.

Kuchyňské využití: Je sice jedlý, avšak ke konzumaci se vzhledem k jeho vzácnějšímu výskytu nedoporučuje.

Možnost záměny: Bývá zaměňován za jiné podobné hřiby s červeným nebo načervenalým povrchem klobouku. Nejpravděpodobnější záměnu představuje hřib červený (Hortiboletus rubellus) a hřib meruňkový (Rheubarbariboletus armeniacus).


  • Fotografie pro publikování

    V případě zájmu o publikování fotografií můžete použít formulář - Objednávka nebo e-mail.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít pro soukromé účely. Jedinou podmínkou je, že se jedná o neveřejné použití. Cena je dobrovolná - stanovte ji podle svých možností a vlastního uvážení. Peníze můžete poslat na účet č.: 213637566 / 0600. Za jakoukoliv částku Vám děkuji. Jiří Bohdal
Objednávka
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.