« předchozí | další »

hřib mokřadní (Xerocomellus ripariellus)

hřib mokřadní - Foto č. 17214


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Borkovická blata, CZ
23.Srpen 2007


hřib mokřadní:

Roste dosti vzácně na podmáčených lokalitách s nízkým pH v půdě. Objevuje se v lesích a hájích, jednotlivě nebo v menších skupinách, nejčastěji pod topoly, olšemi, vrbami a duby. Setkat se s ním můžeme od nížin až po podhorský stupeň.

Charakteristické znaky: Poznáme jej podle purpurově červeného, sametově plstnatého a v dospělosti charakteristicky políčkovitě rozpukávajícího klobouku, sbíhavých a u třeně stlačených rourek a podle třeně, který je v horní části pod kloboukem sytě žlutý, zatímco směrem k bázi načervenalý až purpurově červený, postrádá síťku a je zdobený drobnými červenými zrníčky.

Kuchyňské využití: Je sice jedlý, avšak ke konzumaci se vzhledem k jeho vzácnějšímu výskytu nedoporučuje.

Možnost záměny: Bývá zaměňován za jiné podobné hřiby s červeným nebo načervenalým povrchem klobouku. Nejpravděpodobnější záměnu představuje hřib červený (Hortiboletus rubellus) a hřib meruňkový (Rheubarbariboletus armeniacus).


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.