« předchozí | další »

zvoneček uhelný (Geopyxis carbonaria)

zvoneček uhelný - Foto č. 19895


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Okolí Tábora, CZ
29.Září 2013


zvoneček uhelný:

S houbami se v přírodě setkáváme na každém kroku, takže nikoho zřejmě nepřekvapí, že je můžeme objevit i na starých spáleništích. Některé druhy vyloženě taková místa vyhledávají a proto je řadíme mezi takzvané antrakofilní houby. K nejtypičtějším zástupcům těchto hub patří bezesporu zvoneček uhelný. Tento drobný druh vyrůstá poměrně hojně na vlhkých spáleništích v jehličnatých lesích, objevuje se většinou ve skupinách a setkat se s ním můžeme od dubna do října.
Popis: Plodnice jsou 5-20 mm velké, zprvu polokulovité, později pohárkovité až miskovité, opatřené krátkou, maximálně 10 mm dlouhou stopkou. Rouško je hladké, šedohnědé, světle okrové až hnědoroanžové, vnější strana je jemně bělavě pomoučená a okraj je bílý a zoubkatě protrhaný. Záměna je možná za vzácný zvoneček alpský (Geopyxis alpina) a zvoneček páchnoucí ( Geopyxis foetida), což jsou druhy, které nevyrůstají na spáleništích a vyznačují se nepříjemným pachem.

Využití: Řadíme jej mezi nejedlé houby.


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.