zrnivka žraločí (Cystoderma carcharias)

zrnivka žraločí - Foto č. 9444


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Mělnická Vrutice, CZ
7.Listopad 2008


zrnivka žraločí:

Zrnivka žraločí vyrůstá hojně v jehličnatých i listnatých lesích a daří se jí především v mechu a jehličí pod smrky. Objevuje se jednotlivě nebo v malých skupinkách, zhruba od července až do konce listopadu.

Některé charakteristické znaky: Vyznačuje se drobnějšími plodnicemi s bělavě narůžovělým až růžově nahnědlým kloboukem a podobně zbarveným, na povrchu vločkatým
třeněm, opatřeným výrazným nálevkovitým prstýnkem, který je na svrchní straně hladký a ve spodní části vločkatý. Záměna je možná za velmi vzácnou zrnivku Ambrosiovu (Cystoderma ambrosii), která vyrůstá s oblibou pod modříny a nevyznačuje se nálevkovitým prstenem.

Využití: Patří mezi neškodné, avšak nejedlé houby. Její dužninu charakterizuje nepříjemně zatuchlý pach i chuť.

Poznámka: Pro všechny zrnivky je typický jemně zrníčkatý povrch klobouku a pod prstenem nebo prstenovitou zónou zřetelně vločkatý třeň. Mezi nejběžnější druhy patří zrnivka osinková (Cystoderma amianthinum), která se dá dokonce kuchyňsky využít.


zrnivka žraločí - Fotografie (4):
(Cystoderma carcharias)
Foto č. 19970
(Cystoderma carcharias)
Foto č. 19969
(Cystoderma carcharias)
Foto č. 6851
(Cystoderma carcharias)
Foto č. 6850  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.