zrnivka osinková (Cystoderma amianthinum)

zrnivka osinková - Foto č. 3575


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houby


Mělnická Vrutice, okr. Mělník
11.Listopad 2006


zrnivka osinková:

Zrnivka osinková představuje hojnou podzimní houbu jehličnatých nebo smíšených lesů. Vyrůstá jednotlivě i ve skupinách a setkat se s ní můžeme zhruba od srpna až do prosince. Vyhledává vlhčí a mechaté stanoviště na okrajích lesů a cest.

Stručný popis: Klobouk 20-50 mm, v mládí zvoncovitý až kuželovitý, na okraji s častými útržky vela, později vyklenutý s hrbolkem uprostřed, charakteristicky jemně zrnitý, často mírně vrásčitý, žlutooranžový až okrový. Lupeny poměrně husté, přirostlé, zpočátku bílé, později krémově nažloutlé. Třeň až 60 mm vysoký, válcovitý, tenký, mezi kloboukem a pomíjivým prstenem jemně vločkatý a krémový, pod prstenem hnědooranžově šupinkatý. Dužnina bělavá až naoranžovělá, s nepříjemným pachem a nevýraznou chutí.

Možnost záměny a využití: Zrnivky patří mezi snadno poznatelné houby, ale jejich rozlišování v rámci rodu už tak jednoduché není. Poznáme je podle jemně zrníčkatých klobouků a zpravidla drobnějších plodnic. Většinou jsou jedlé, ale nechutné, což je i případ zrnivky osinkové.zrnivka osinková - Fotografie (2):
(Cystoderma amianthinum)
Foto č. 3574
(Cystoderma amianthinum)
Foto č. 3382  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.