Zběhovec lesní (Ajuga genevensis)

Zběhovec lesní - Foto č. 8646


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Hluchavkovité

Kadaň, Běšický chochol
4.Květen 2008


Zběhovec lesní:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) vysoká 10-30 cm, bez nadzemních výběžků; lodyha nevětvená, buď jedna přímá nebo častěji několik vystoupavých; listy přízemní růžice krátce řapíkaté, v době květu již zasychající, lodyžní listy přisedlé, vstřícné, křižmostojné, obvejčité, oddáleně zubaté, v horní polovině lodyhy přecházejí v listeny, které jsou obvykle nápadně trojlaločné (což je pro tento druh charakteristický znak postačující pro správné určení), fialově naběhlé a směrem vzhůru se zmenšují (nejhořejší mohou být i kratší než květy), takže zejména mladá rostlina je jehlancovitého tvaru, i když ne tak výrazně, jako mnohem vzácnější zběhovec jehlancovitý; květy v lichopřeslenech v paždí listenů tvořících vrcholový klas, modré, vzácně růžové nebo bílé, dvoupyské, s horním pyskem výrazně kratším, takže tyčinky z koruny zřetelně vyčnívají; plody jsou tvrdky. Kvete od dubna do července a často ještě jednou na podzim. Roste na sušších loukách, pasekách, v lesních lemech, na křovinatých stráních a mezích (název „lesní“ je silně zavádějící, v hustém lese se s ním nesetkáte!); u nás roztroušeně na většině území v nižších a středních polohách, na horách jen výjimečně.


Zběhovec lesní - Fotografie (3):
(Ajuga genevensis)
Foto č. 28563
(Ajuga genevensis)
Foto č. 8648
(Ajuga genevensis)
Foto č. 8647

Zběhovec lesní - Info na Wikipedie



  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.