Zběhovec jehlancovitý (Ajuga pyramidalis)

Zběhovec jehlancovitý - Foto č. 4719


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Hluchavkovité

Norsko, ostrov Jomfruland
23.Květen 2007


Zběhovec jehlancovitý:

Vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) vysoká 5-20 cm s přízemní růžicí listů a přímou lodyhou hustě porostlou vstřícnými křižmostojnými listeny, které se směrem nahoru zmenšují, takže rostlina má tvar čtyřbokého jehlanu; zároveň se listeny směrem vzhůru zbarvují do fialova. V paždí všech listenů vyrůstají modrofialové květy, které jsou vždy nejméně dvakrát kratší než listeny (důležitý rozlišovací znak od ostatních našich zběhovců, které mají květy přibližně stejně dlouhé jako listeny). Kvete od května do srpna. Roste na loukách a pastvinách, v lesních lemech a na lesních cestách na půdách chudých živinami; u nás velmi vzácně jen na několika málo lokalitách v Podkrušnohoří a Podšumaví. Zvláště chráněný druh – kriticky ohrožený.


Zběhovec jehlancovitý - Fotografie (2):
(Ajuga pyramidalis)
Foto č. 20945
(Ajuga pyramidalis)
Foto č. 4720

Zběhovec jehlancovitý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.