Zahořanka žlutá (Orthantha lutea)

Zahořanka žlutá - Foto č. 6330


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyParazitické rostlinyBylinyStepní rostliny


čeleď: Krtičníkovité

Žatec


Zahořanka žlutá:

Jednoletá poloparazitická bylina z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae) s přímou, často červeně naběhlou, bohatě větvenou lodyhou; větve vstřícné, křižmostojné, odstálé v úhlu asi 45°; listy čárkovité, typicky obloukovitě dolů až zpět zakroucené, v dolní části lodyhy za květu zpravidla opadávající. Květy jsou uspořádány v hustých jednostranných koncových hroznech; koruna dvoupyská, chlupatá, žlutá až oranžová, tyčinky z koruny daleko vyčnívají, jejich žluté prašníky po vypylení hnědnou; plod je tobolka. Kvete v srpnu a září. Roste na suchých slunných travnatých, kamenitých i křovinatých stráních, pastvinách a skalních výchozech, preferuje zásaditou půdní reakci; u nás vzácně v nejteplejších územích středních a severozápadních Čech a jižní Moravy. Třebaže patří k vzácnějším rostlinám našeho státu, není zařazena na seznam zvláště chráněných druhů.


Zahořanka žlutá - Fotografie (5):
(Orthantha lutea)
Foto č. 6335
(Orthantha lutea)
Foto č. 6334
(Orthantha lutea)
Foto č. 6333
(Orthantha lutea)
Foto č. 6332
(Orthantha lutea)
Foto č. 6331

Zahořanka žlutá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.