voskovka šarlatová (Hygrocybe coccinea)

voskovka šarlatová - Foto č. 18346


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Hodkovice nad Mohelkou, CZ
21.Říjen 2012

Možnost záměny za jinou houbu


voskovka šarlatová:

Voskovka šarlatová patří k nejkrásnějším houbám, se kterými se můžeme v přírodě setkat. Vyrůstá na nehnojených loukách a pastvinách, ale nalézt ji můžeme i v udržovaných zahradách, parcích, a vzácně i v listnatých lesích. Objevuje se většinou v menších skupinkách a daří se jí především pozdě na podzim.

Stručný popis. Klobouk 10-40 (60) mm, zprvu polokulovitý nebo zvoncovitý, později až plochý, lepkavý, červenooranžový až krvavě červený. Lupeny řídké, široce připojené, červenožluté se žlutavým ostřím. Třeň až 70 mm vysoký, válcovitý, vláknitý, občas bočně stlačený nebo pokroucený, v horní části červený, směrem k bázi červenožlutý. Dužnina načervenalá, bez výrazné vůně i chuti.

Možnost záměny: Zaměnit ji můžeme za některé další červeně zbarvené voskovky, především za voskovku nádhernou (Hygrocybe splendidissima), která voní po medu.

Využití: Jedlá, ale zařazená v Červeném seznamu ohrožených druhů hub.
voskovka šarlatová - Fotografie (1):
(Hygrocybe coccinea)
Foto č. 18347


voskovka šarlatová - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedovaté houby

voskovka kuželovitá (Hygrocybe conica):

Voskovku kuželovitou charakterizuje kuželovitý tvar klobouku a většinou i jiné zbarvení celé plodnice. Voskovku šarlatovou odlišíme podle jednotného třešňově červeného zbarvení.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.