voskovka papouščí (Gliophorus psittacinus)

voskovka papouščí - Foto č. 16432


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mladé Boleslavi, CZ
10.Srpen 2011


voskovka papouščí:

Voskovka papouščí patří k nejkrásnějším houbám, se kterými se můžeme setkat na nehnojených loukách, pastvinách, v zahradách a dokonce i v listnatých lesích ve spadu tlejícího listí. Roste nepříliš hojně, většinou ve skupinách, zhruba od konce května do počátku listopadu.

Stručný popis: Celé plodnice bývají více či méně slizké (v závislosti na počasí) a jsou charakteristické živě zeleným, žlutozeleným, oranžově zeleným, nebo namodrale zeleným zbarvením. Mladší plodničky bývají až brčálově zelené, starší se postupně odbarvují a mohou být téměř čistě žluté. Kloboučky dorůstají maximálně do 40 mm, zprvu jsou polokulovité, později zvoncovité až téměř rozprostřené a zdobí je často tupý hrbol a prosvítavě rýhovaný okraj. Lupeny jsou obvykle světlejší, mají tendenci žloutnout a bývají podobně jako u většiny dalších voskovek dosti řídké. Třeň je maximálně 60 mm vysoký, často vřetenovitě kroucený, v horní části obvykle zelený, směrem k bázi spíše žlutý. Dužnina je křehká, bez výraznější vůně i chuti. Záměna za jiný druh není příliš pravděpodobná.

Využití: Řadíme ji k nejedlým houbám.voskovka papouščí - Fotografie (1):
(Gliophorus psittacinus)
Foto č. 16433  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.