voskovička černavá - imperfektní stadium (Holwaya mucida - Crinula calciiformis)

voskovička černavá - imperfektní stadium - Foto č. 15079


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Hořínský park u Mělníka
7.Říjen 2010


voskovička černavá - imperfektní stadium:

Voskovička černavá patří mezi zajímavé drobné houbičky vyrůstající na mrtvém dřevě některých listnáčů, zejména na kmenech lip. Objevuje se často v početných skupinách a vyhledává kmeny s hrubší kůrou. Vyskytuje se ve dvou stadiích, přičemž vztyčené kyjovité útvary v podobě paliček nebo zápalek představují imperfektní stadium, latinsky zvané Crinula calciformis (viz foto). Vysoké jsou 10-30 mm a vyznačují se černou třeňovou částí a kulovitou hlavičku pokrytou bělavě našedlým slizem. Plodnice perfektního stadia bývají v podobě drobných černých terčíků s hladkou vnitřní a zrnitou vnější částí. Útvary obou stadií se objevují obvykle pospolitě, což činí z této voskovičky nezaměnitelný druh.

Kuchyňské využití: Nejedlá.voskovička černavá - imperfektní stadium - Fotografie (1):
(Holwaya mucida - Crinula calciiformis)
Foto č. 20117  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.