Violka vyvýšená (Viola elatior)

Violka vyvýšená - Foto č. 18203


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Violkovité

Podbořany
15.Květen 2011


Violka vyvýšená:

Vytrvalá bylina z čeledi violkovitých (Violaceae) s přímou, odstále chlupatou lodyhou, vysokou 20-35(-50) cm, což z ní činí nejvyššího našeho zástupce rodu; přízemní listová růžice chybí, listy pouze lodyžní, řapíkaté, s až 9 cm dlouhou kopinatou čepelí a s nápadnými palisty přesahujícími svou délkou řapík; velké nevonné bledě modré květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách v úžlabí listů horní poloviny lodyhy; plod je tobolka. Kvete v květnu a červnu. Roste na vlhkých loukách, v lužních křovinách a světlých lužních lesích; u nás velmi vzácně jen v nivách velkých řek teplých oblastí, častěji na jižní Moravě, ojediněle v Polabí a také v Poohří, kde byla donedávna považována za již vyhynulou. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi druhy kriticky ohrožené (C1), ve stejné kategorii je i chráněna zákonem.


Violka vyvýšená - Fotografie (2):
(Viola elatior)
Foto č. 18205
(Viola elatior)
Foto č. 18204

Violka vyvýšená - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.