Violka srstnatá (Viola hirta)

Violka srstnatá - Foto č. 8018


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLesní rostlinyLuční rostlinyStepní rostliny


čeleď: Violkovité

Kadaň, vrch Úhošť
13.Duben 2008


Violka srstnatá:

Vytrvalá bylina z čeledi violkovitých (Violaceae), jejíž velikost se během sezóny výrazně mění – zatímco na jaře je poměrně drobná, okolo 5 cm, v létě zmohutní až k 25 cm. Listy jsou pouze v přízemní růžici, řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité, se slabě srdčitou bází, oboustranně chlupaté, zejména na žilkách, výrazně odstále chlupatý je i jejich řapík; květy jednotlivé, dlouze stopkaté, s listenci v dolní polovině stopky, světle modrofialové s růžově fialovou ostruhou, nevonné; plod je chlupatá tobolka. Kvete od března do května. Roste na suchých travnatých stráních, na mezích, v křovinách a v lemech listnatých lesů, často na lokalitách lesostepního charakteru; u nás je hojná zejména v teplých oblastech, směrem k chladnějším oblastem ubývá a váže se na zásadité podloží, v chladných horských polohách chybí.


Violka srstnatá - Fotografie (2):
(Viola hirta)
Foto č. 8020
(Viola hirta)
Foto č. 8019

Violka srstnatá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.